Parametry lišty pro výrobu rámu:

Rámy se vyráběji z obrazových lišt. Délka lišty je obvykle 3 metry. Pro správný výběr lišty je třeba sledovat její parametry, které jsou uvedeny u každé nabízené položky určené pro výrobu rámu.

Šířka lišty: nejširší rozměr lišty.

Výška lišty: nejvyšší rozměr lišty.

Hloubka polodrážky:  někdy se také nazývá hloubka falcu. Slouží pro uchycení rámovaného objektu, případně skla a zadní desky v obrazovém rámu.Udává také rozměr překrytí  okrajů rámovaného obrazu.

Výška polodrážky(falcu): je důležitá hlavně pro posouzení vhodnosti rámu pro zarámování obrazů na napínacích rámech, nebo prostorových objektů (dresy,brouci a podobně). Pokud je tloušťka rámovaného obrazu větší než výška polodrážky, bude obraz přečnívat přes zadní hranu obrazového rámu. U pláten to až tak nevadí, pokud je lišta dostatečně široká, u prostorových obrazů je nutné volit rám s vyšší polodrážkou. Také je třeba počítat s tím, že se do polodrážky kromě rámovaného objektu musí vejít ještě sklo a zadní deska, pokud je to nutné.

Tipy rámů:

Obrazové lišty jsou pro snadnější orientaci v nabídce rozděleny do kategorií podle tvaru. Lišty jsou v jednotlivých kategoriích řazeny dle šířky od nejužší po nejširší. 

jednoduchý rám

 jednoduchý rám (hladký)      profilovaný rám (členitý)            ozdobný rám        rám s vysokou polodrážkou

Základní pravidla pro výběr rámu:

Rám by měl být barevně sladěný s obrazem. Pokud nenajdete vhodnou lištu, která by barevně korespondovala s obrazem, volte lištu neutrální.Bílou, černou, nebo stříbrnou pro studené barvy a zlatou pro barvy teplé. Rám a obraz musí vytvořit jeden celek. Rám na sebe nemá poutat pozornost, pokud to není záměr. Pro rámování grafiky, akvarelu, fotografie, plakátu, puzzle,je vhodné použít jednoduchý  rám, nebo kombinaci rámu a pasparty. Pro abstraktní obrazy volíme jednoduché rámy, u originálních obrazů starých mistrů rámy ozdobné, patinované, odpovídající dobovému stylu.Profilované rámy volíme také pro realistické malby krajinářské,portrétní, zátiší a podobně. U rámování obrazů na plátně si hlídejte výšku polodrážky. Rámy vysoké jednoduché, profilované, ozdobné.

Pro inspiraci budeme postupně doplňovat galerii s ukázkami rámování obrázků, které nám přinesli zákazníci do našeho rámování (off-line).